معرفی وبلاگ
با سلام خدمت شما خوبان من دانشجویی هستم که میخوام با این وبلاگ یجوری حقی که استفاده علمم جهت ترویج فرهنگ آقا امام زمان و ائمه معصوم و کشورم ایران ادا کنم بخاطر همین اسم وبلاگ گذاشتم دینی و ملی نظر بدهید ممنون
طراح قالب
Tebyan
رمضان در يك نگاه
يکشنبه 1 5 1391 23:22

رمضان (به عربي: رمضان) نام نهمين ماه سال قمري است. در اين ماه روزه بر مسلمانان واجب شده‌است.[۱] ماه رمضان در دين اسلام ماهي مبارك است. در قرآن از اين ماه به عنوان ماهي كه در آن قرآن نازل شده ياد شده‌است.[۲]

 

رويدادها

  • در روز نوزدهم اين ماه، علي امام اول شيعيان و خليفه چهارم اهل سنت به دست ابن ملجم در مسجد كوفه با ضربه شمشير مصدوم مي‌شود.
  • در روز ۲۱ اين ماه حضرت علي شهيد شد.
  • پانزدهم اين ماه روز تولد حسن مجتبي، امام دوم شيعيان است.
  • مرگ خديجه، همسر اول محمد پيامبر اسلام.
  • غزوه بدر در سال دوم هجرت.
  • فتح مكه در سال هشتم هجرت.
  • نزول قرآن در شب قدر (۱۹ يا ۲۱ يا ۲۳ ماه رمضان)
  • در پايان اين ماه (اولين روز شوال) مسلمانان مراسم عيد فطر را برگزار مي‌نمايند و اين روز را به شكرانه توفيق روزه داري در اين ماه جشن مي‌گيرند همچنين هر كدام سه كيلو گرم گندم يا غذاي غالب را صدقه مي‌دهند كه به ان فطريه اطلاق مي‌شود.

شب‌هاي قدر

«شب قدر» واژه‌اي قرآني است. اين شب در قرآن، در سوره قدر، با صفت «مباركه» ياد شده و بهتر از هزار ماه دانسته شده‌است. «انا انزلنه في ليله مباركه، ليله القدر خير من الف شهر» (ما قرآن را در شب مبارك فرو فرستاديم. شب قدر از هزار ماه برتر است.) در شب قدر، همه امورات عالم اندازه‌گيري مي‌شود و به تصويب حجت خدا در هر زمان مي‌رسد. دقيقاً معلوم نيست شب قدر كدام شب است؛ گروهي آن را در طول سال محتمل مي‌دانند و گروهي در ماه رمضان، گروهي يكي از ۱۲ شب آخر اين ماه و گروهي يكي از شب‌هاي بيست و يكم، بيست و سوم و نوزدهم ماه رمضان را شب قدر مي‌دانند. شيعيان نيز عموماً شب بيست و سوم را شب قدر مي‌دانند. اين شب داراي اعمال فراواني است كه در كتب دعايي مذكور است. خوابيدن در شب قدر مذموم و شب‌زنده‌داري در آن مستحب است. بنا بر روايات، روز قدر هم به اندازه شب قدر ارجمند است. دعا و استغفار در شب قدر، وظيفه دانسته شده‌است و رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم بر دعا در آن و طلب عافيت از خداوند تأكيد فرموده‌است.

بقيه در ادامه مطلب....

برچسب ها :

نماز و روزه و افطار عشق است       سحر خوردن كنار يار عشق است

نه يكبار از كنار خيمه گاهش          گذشتن بل هزاران بار عشق است


شنيدم هاتفي در اسمان گفت       غم دل گر خورد غمخوار عشق است

بيا مهدي كه بي تو روزه سخت است     ضيافتخانه با دلدار عشق است

گلستان جهان همراه خار است      گل نرگس بود بي خار عشق است

خدايا جان ما گردان فدايش         شهادت در بر سردار عشق است

نه يك تن بل هزاران تن فدايش     فداييّش به روي دار عشق است

دل و مهدي دل و دوري هجران     گل زهرا ييم ديدار عشق است

دلم وصل تو جانا ارزو داشت        ولي شد فاصله بسيار عشق است

بيا در ماه روزه ياريم كن             كنارت مهديا افطار عشق است

برچسب ها :

حجت الاسلام والمسلمين حسين رزاقي در جمع زائران مسجد مقدس جمكران، گفت: ماه رمضان ماه ارتباط ويژه با خداوند است قرآن با لطافت خاصي مردم را به روزه گرفتن دعوت كرده است، قرآن اولا ما را ندا داد به يك دعوت قبلي از نشانه هاي اين دعوت لطيف است زيرا مهمان ناخوانده نيستيم و دعوت شديم به ضيافت پروردگار. 

وي افزود: خداوند، لقب خودش يعني مومن بودن را به ما داد و روزه را بر ما واجب كرد كه به نوعي قرارداد ما با خداوند است، قبل از ما نيز انبياي الهي در ماه رمضان روزه مي گرفتند كه بازهم نشان دهنده لطف الهي به ماست. 

استاد حوزه علميه اظهارداشت: انساني كه روزه مي گيرد در مقابل حمله شيطان بيمه مي شود و در غير ماه رمضان نيز اين خاصيت روزه پابرجاست.
وي خاطرنشان كرد: يكي از ويژگي هاي ماه رمضان اين است كه اين ماه، ماه امام زمان(عج) است؛ اين ماه، ماهي است كه بيش از هر ماه ديگر، بوي امام زمان(عج) مي دهد. 

وي افزود: آغاز ماه رمضان دلالت بر وجود امام است زيرا اگر امام وجود نباشد، هلال نمي شود و خورشيد طلوع نمي كند. 

رزاقي با بيان اينكه در دعاي افتتاح در شب هاي رمضان براي امام زمان(عج) دعا مي كنيم، اظهارداشت: شب قدر كه بهترين شب سال است و در ماه رمضان است، بي شك شب امام زمان(عج) است زيرا تعيين سرنوشت ما در اين شب و توسط حضرت صورت مي گيرد. 

وي خاطرنشان كرد: بهترين ادعيه در اين ماه به خصوص در شب قدر، دعا براي سلامتي حضرت ولي عصر(عج) است؛ از طرفي اگر بخواهيم روزه هاي ما، مقبول درگاه حق واقع شود، بايد با معرفت و تبعيت از امام باشد. 

رزاقي، نتيجه روزه را تحكيم رابطه با امام زمان(عج) ذكر كرد و گفت: اگر كسي در مقابل امام زمان(عج) عصيان و نافرماني كند، روزه اش، در خيل روزه داران واقعي محسوب نمي شود. 

وي با اشاره به سالروز رحلت حضرت خديجه(س) تصريح كرد: حضرت خديجه(س) تمامي سرمايه اي كه داشتند را با علم قبلي از ظهور پيامبر آخرالزمان منتظر حضرت محمد(ص) بود. 

رزاقي اظهارداشت: حضرت خديجه(س) در دوران جاهليت، لقب «طاهره» داشتند و ايشان تمام اموالشان را در راه خداوند هديه دادند و در شعب ابي طالب، تمام سختي ها را تحمل كردند. 

وي گفت: حضرت خديجه(س) اولين كسي بودند كه به پيامبر اقتدا كردند و همه ما بايد به وجود چنين مادري براي مسلمانان افتخار كنيم زيرا پيامبر هميشه نسبت به ايشان هم توجه ويژه داشتند.

برچسب ها :

خوبه كه توي اين ماه عزيز و بلند مرتبه از امام زمانمون غافل نشيم و براي ظهورشون بسيار دعا كنيم و صلوات بفرستيم

دوستان بياييد تا آخر ماه رمضان روزي 5 تا صلوات براي ظهور امام زمان ع بفرستيم

هركي قبول ميكنه اين پيشنهاد منو نظر بده

اللهم صل علي محمد و آل محمد ....

يا علي....

برچسب ها :
حديث رمضان
شنبه 31 4 1391 14:44

چندين حديث درباره روزه و ماه رمضان

1- رمضان و افزايش حسنات

 پيامبر صلى الله عليه و آله فرمودند:

شَهرُ رَمَضانَ شَهرُ اللّه عَزَّوَجَلَّ وَ هُوَ شَهرٌ يُضاعِفُ اللّه‏ُ فيهِ الحَسَناتِ وَ يَمحو فيهِ السَّيِّئاتِ وَ هُوَ شَهرُ البَرَكَةِ؛

ماه رمضان، ماه خداست و آن ماهى است كه خداوند در آن حسنات را مى‏افزايد و گناهان را پاك مى‏كند و آن ماه بركت است.

(بحارالأنوار، ج 96، ص 340، ح 5)

2- روزه ماه شعبان

امام صادق (عليه السلام) فرمود:

من صام ثلاثة ايام من اخر شعبان و وصلها بشهر رمضان كتب الله له صوم شهرين متتابعين؛

هر كس سه روز آخر ماه شعبان را روزه بگيرد و به روزه ماه رمضان وصل كند خداوند ثواب روزه دو ماه پى در پى را برايش محسوب مى‏كند.

(وسائل الشيعه، ج7، ص 375، ح 22)

3- روزه خوارى

امام صادق (عليه السلام) فرمود:

من افطر يوما من شهر رمضان خرج روح الايمان منه؛

هر كس يك روز ماه رمضان را (بدون عذر)، بخورد - روح ايمان از او جدا مى‏شود

(وسائل الشيعه، ج 7 ص 181، ح 4 و 5 _ من لا يحضره الفقيه ج 2 ص 73، ح 9)

برچسب ها :
ماه رمضان
دوشنبه 26 4 1391 16:44

رمضان ماه نزول قرآن است

 

"شهر رمضان الذي انزل فيه القرآن هدي"

 

ماه رمضان نهمين ماه از ماههاي سال قمري و عربي است، كه بين ماه شعبان و شوال واقع است، و در قرآن كريم از ماههاي دوازده گانه غير از ماه رمضان نام هيچ ماه ديگري نيامده.

 

فرق بين"انزال"و"تنزيل"و اشاره به وجه تسميه قرآن

 

و كلمه نزول به معناي پائين آمدن و وارد شدن از نقطه بلند است، و فرق ميان انزال و تنزيل اين است كه انزال به معناي نازل كردن دفعي و يك پارچه است، و تنزيل به معناي نازل كردن تدريجي است، و كلمه(قرآن)اسم كتابي است كه خداي تعالي آنرا بر پيامبر گراميش محمد ص نازل كرده، و به اين جهت آن را قرآن ناميده كه(قبلا از جنس خواندنيها نبود، و به منظور اينكه درخور فهم بشر شود نازلش كرد و در نتيجه كتابي) خواندني شد، چنانكه فرمود: "انا جعلناه قرآنا عربيا لعلكم تعقلون" (1) و اين كلمه هم بر مجموع قرآن اطلاق مي شود و هم بر اجزاي آن.

 

مراد از نزول قرآن در ماه رمضان و نقد و بررسي اقوال مختلف در باره تدر

يجي يا دفعي بودن نزول آن

 

و اين آيه شريفه دلالت دارد بر اينكه قرآن يك پارچه در ماه رمضان نازل شده، از سوي ديگر ظاهر آيه شريفه: "و قرآنا فرقناه لتقراه علي الناس علي مكث، و نزلناه تنزيلا" (2) دلالت دارد بر اينكه قرآن كريم به تدريج و در مجموع مدت دعوت رسولخدا ص يعني در مدت تقريبا بيست و سه سال نازل شده، تاريخ هم مؤيد اين معنا است، و از همين جهت بعضي گمان كرده اند كه آيه مورد بحث با اين آيه منافات دارد.

 

و بعضي ديگر در پاسخ گفته اند: قرآن كريم دو بار نازل شده، يك بار در ماه رمضان بطور يك پارچه به آسمان دنيا نازل شد و بار ديگر از آسمان دنيا به تدريج بر زمين نازل شده، و اين پاسخي است كه مفسرين نامبرده آنرا از روايات گرفته اند كه بعضي از آنها را در بحث روايتي آينده نقل خواهيم كرد.ان شاء الله ولي بعضي ديگر به اين مفسرين اشكال كرده اند، كه در آيه مورد بحث كه تعبير به انزال - يعني نازل شدن يك پارچه - فرموده دنبالش فرموده: "هدي للناس و بينات من الهدي و الفرقان" به اين منظور نازل شده كه بايد هدايتگر مردم و فارق ميان حق و باطل باشد، و دلائلي روشن از هدايت ارائه دهد، و اين معنا با نازل شدن به آسمان دنيا نمي سازد، چون بنا بر اين

 

تفسير قرآن كريم سالها در آسمان دنيا بود، در حالي كه هدايتگر براي مردم نبود.

 

بعضي ديگر از اين ايراد پاسخ داده اند به اينكه هدايت بودن قرآن البته به اين معنا كه مي تواند هادي مردم باشد و مردم را از ضلالت نجات دهد و فارق ميان حق و باطل باشد، معنائي است كه منافات ندارد با اينكه چند سالي در آسمان دنيا بدون هدايت فعلي و خلاصه راكد مانده باشد، تا وقتي زمان به كار افتادنش رسيد از آسمان به زمين نازل گردد، و نظائر آن بسيار است، مانند قوانيني كه از مجلس قانونگذاري گذشته تا هر وقت زمان بكار بردن فلان ماده اش رسيد آنرا به كار ببرند، و از قوه به فعليت در آورند......

برچسب ها :

3 نكته اساسي در ارتباط با امام عصر(عج)

امام زمان

آنچه بيش از هر چيزي در اين روزها احساس مي‌شود، تفاوتي است كه در حال و هواي شيعيان و دوستداران آن پدر مهربان و آن امام خوبان ديده مي‌شود.


هر كس به شكلي به پيشگاه آن امام همام عرض ادب مي‌كند و براي شادي قلب نازنينشان عملي كه اميد دارند آن حضرت را خشنود سازد انجام مي‌دهد.

مهدي(عج)، زيباترينِ عالميان است و او را همچون طاووس بهشتيان(1) خوانده‌اند، و براي همه‌ي منتظران خود دلربايي مي‌كند.

امامي است كه با آمدن او زمين پس از فراگير شدن ظلم و جور در آن، به دست با كفايت آن حضرت مالامال از عدل و داد و شادي و سرور مي‌شود.

نيمه شعبان فرصتي است كه هر يك از ما خود را به وظايفمان نسبت به حضرتش متذكّر شويم. از خود بپرسيم در برابر ولي نعمتمان چه وظيفه هايي داريم و آيا نسبت به آن وظائف، پايبندي داشته ايم يا نه؟!

برچسب ها :
تفسير انتظار
دوشنبه 26 4 1391 15:48

تفسير انتظار

انتظار

انتظار، واژه اي است حادثه خيز كه تا آمدن مولايمان مهدي (عج) به ما درس بيقراري خواهد آموخت .

انتظار، نگاه دلسوزانه عاشقي است كه هر لحظه به انتظار معشوق، منتظر است .

انتظار، خانه نوري است كه خورشيد را درك مي كند .

انتظار، شمع دلسوخته اي است كه به پروانه عشق مي آموزد .

انتظار، جاده بي نهايتي است كه عابران خسته را تا مسير ابدي، همراهي خواهدكرد .

انتظار، حضور آيينه اي است كه فضاي سينه را سرسبز از صفا و صميميت و عاطفه مي كند .

انتظار، خيال مسافران بازمانده اي است تا كارواني بيايد و راه بيفتند .

انتظار، هجرت پروانه اي است كه از ديار گلهاي پژمرده آمده است .

انتظار، ورق ورق دفترچه خاطرات نوشته شده در روزهاي جمعه زندگي است . انتظار، بهترين و والاترين هديه به مستضعفان جهان است

انتظار، نواي نويدبخشي است كه عالم را از خواب غفلت بيدار مي كند .

انتظار، بوي غربت و غريبي و دلتنگي نام آشنايي است كه موعودي ها، دركش مي كنند .

انتظار، مشق نانوشته روزهاي بيقراري است كه در غم ديدار اباصالح نوشته مي شود .

انتظار، دليل گم شدن در خويش و پيدا شدن، از اين گم شدن هاست .

انتظار، آينه اي است كه روزهاي بيقراري را به تصوير مي كشد .

انتظار، گريه طفل يتيمي است كه از گرسنگي پشت در همسايه مانده است .

انتظار، نواي عشقي است كه لحظه به لحظه ديدار را به تجلي مي نشاند .

انتظار، بوي پيراهن يوسفي است كه چشم نابينايي را بينايي مي بخشد .

انتظار، حكايت آمدن كسي است كه از نسل سلاله خورشيد پر بركت مي آيد .

انتظار، ورق ورق دفترچه خاطرات نوشته شده در روزهاي جمعه زندگي است .

انتظار، بهترين و والاترين هديه به مستضعفان جهان است .

و ...

برچسب ها :

سلام بر تو كه خليفه خدا هستي!

امام زمان

تو جانشين خدا در آسمان ها و زمين مي باشي، اين لقبي است كه خدا به تو داده است.

روزي هم كه تو ظهور كني و حكومت عدل خويش بر پا سازي، خدا فرشته اي را به روي زمين خواهد فرستاد. آن فرشته، پيشاپيش تو اين چنين ندا خواهد داد: «مهدي، خليفه خداست. از او اطاعت كنيد».

تو حجّت خدا بر همه هستي. حجّت خدا بر همه آفريده هاي خدا، تو حجّت خدا در آسمان ها و زمين هستي.

وقتي شخصي سخن مرا را قبول ندارد، من براي اثبات سخن خود، دليل مي آورم، در زبان عربي، به اين دليل من، «حجّت» مي گويند.

روز قيامت كه بر پا شود، خدا به مردم چنين مي گويد: اي مردم! من مهدي را به عنوان رهبر شما انتخاب نمودم، چرا از او بيرون نكرديد؟ چرا بيراهه رفتيد؟ چرا به سخنان او گوش فرا نداديد؟ چرا ديگري را امام خود قرار داديد و دين مرا تباه ساختيد؟

به همين جهت است كه تو را «حجّت خدا» مي گويند، يعني تو دليل و برهان خدا هستي، خدا راه سعادت را براي مردم روشن نمود، به آنان دستور داد تا ولايت تو را قبول كنند و از تو پيروي كنند، هر كس از تو اطاعت كند، اهل بهشت خواهد بود و هر كس با تو دشمني كرده باشد، خشم خدا را براي خود خريده است.

مهدي جان! تو جلوه اراده خدا هستي!

اگر بخواهم بدانم خدا چه اراده كرده است، كافي است بدانم كه تو چه اراده كرده اي.

اگر من بخواهم بفهمم كه خدا چه چيزي را دوست دارد، بايد ببينم كه تو چه را دوست داري.

اگر تو را خوشحال كنم، خدا را خوشحال نموده ام، اگر به سوي تو بيايم، به سوي خدا رفته ام. تو جلوه صفات خدا هستي.

قرآن را اگر تو تفسير كني، مايه هدايت مي شود، هيچ كس نمي تواند مانند تو پيام هاي قرآن را براي بشر بيان كند. خوشا روزي كه من صداي دلرباي تو را بشنوم كه برايم قرآن بخواني و آن را تفسير كني

تو همواره اطاعت خدا را مي كني وچيزي را انجام مي دهي كه خدا اراده نموده است، تو از خود اراده اي نداري، هر چه خدا براي تو بخواهد تو همان را انجام مي دهي، تو تسليم فرمان خداي خود هستي.

خداوند صفات زيادي دارد، او مهربان است، داراي علم زيادي است، قدرت دارد و ...، همه اين صفات زيباي خدا را مي توانم در تو بيابم.

صفات و خوبي هاي خدا، حد و اندازه ندارد، امّا من مي توانم آن مقدار از صفات خدا را (كه مي شود در اين دنيا جلوه كند)، در وجود تو بيابم!

تو جلوه صفات خدا هستي، تو از خود هيچ نداري، هر چه داري، خدا به تو داده است.

تو همچون آينه اي هستي كه من مي توانم صفات و زيبايي هاي خد در آن بيابم. هيچ موجودي به اندازه تو اين همه زيبايي را در خود جاي نداده است!

تو نور خدا در آسمان ها و زمين هستي، تو مايه هدايت اهل آسمان ها و زمين هستي، اگر هدايت تو نباشد، هيچ كس نمي تواند به سعادت و رستگاري برسد.

تو قاري قرآن و مفسّر آن هستي، من تفسير آن را بايد از تو بشنوم!

قرآن را اگر تو تفسير كني، مايه هدايت مي شود، هيچ كس نمي تواند مانند تو پيام هاي قرآن را براي بشر بيان كند. خوشا روزي كه من صداي دلرباي تو را بشنوم كه برايم قرآن بخواني و آن را تفسير كني.

برچسب ها :

صلوات و دعا براي فرج آل محمد عليهم السلام

صلوات

مقدمه

صلوات به عنوان يك دعا، نوعي عرض ارادت و اظهار محبت به پيامبر عظيم الشان اسلام صلي الله عليه و آله و سلم و اهل بيت مكرم ايشان مي‌باشد كه رفته رفته به شعار مسلمانان تبديل شده است.

تأكيد قرآن بر صلوات فرستادن بر حضرت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم درآيه: إِنَّ اللهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا(1) سبب اهميت بيشتر آن شده است.

خداوند متعال، حضرت محمد صلي الله عليه و آله و سلم را براي صلوات و درود خويش لايق دانسته و به ملائكه و مۆمنين نيز امر فرموده‌است تا بر آن حضرت به صورت پي در پي، درود و صلوات بفرستند.

بقيه در ادامه مطلب.....

برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 51384
تعداد نوشته ها : 39
تعداد نظرات : 28
Rss